Tim's Place
VOTE 2012
Be informed and VOTE.   ----     See YOUR sample ballots at Georgia's MY VOTER page.

Below is an overview that may help those in Athens, GA and neighboring Jackson and Oconee counties.
Election Schedule
Jul 31 Primary & Non-Partisan Election
Aug 21 Primary & Non-Partisan Run-Off
Nov 6 General Election
Dec 4 General Election Run-Off
BALLOT SECTIONS:
   Federal Offices
   State Senate
   State House
   Judges - Statewide
   Judges - Regional
   Other State Offices
   Statewide Issues

   Athens-Clarke County
   Jackson County
   Oconee County

Federal Offices          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
President & Vice President
Barak Obama & Joseph Biden (Incumbent) Dem
Mitt Romney & Paul Ryan Rep
  Gary Johnson & James P. Gray Lib
U.S. House of Representatives          (source)
Dist 9 (incl JACKSON, MADISON, northern CLARKE)
  Doug Collins Rep
  Jody Cooley Dem
Dist 10 (incl southern CLARKE, BARROW, OCONEE, OGLETHORPE)
  Paul C. Broun Jr (incumbent) Rep
Georgia State Senate          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
GA Senate - Dist 46 (southwest CLARKE, OCONEE, north WALTON)
Bill Cowsert (incumbent) Rep
GA Senate - Dist 47 (BARROW, north & east CLARKE, south JACKSON, MADISON)
Frank Ginn (incumbent) Rep
  Tim Riley Dem
     
Georgia State House          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
GA House - Dist 117 (east BARROW, west CLARKE, north OCONEE, south JACKSON)
  Regina Quick Rep
     
GA House - Dist 118 (north/east CLARKE)
  Spencer Frye Dem
  Carter Kessler Rep
     
GA House - Dist 119 (southeast CLARKE, east/south/west OCONEE)
  Chuck Williams (incumbent) Rep
     
Judges  (statewide)          (source)               (Elected in July)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Supreme Court  
Carol W. Hunstein  (Incumbent) n/a
Harold D. Melton  (Incumbent) n/a
  Hugh P. Thompson  (Incumbent) n/a
Court of Appeals
  Keith R. Blackwell  (Incumbent) n/a
  Michael P. Boggs  (Incumbent) n/a
  Stephen Dillard  (Incumbent) n/a
  John Ellington  (Incumbent) n/a
  M. Yvette Miller  (Incumbent) n/a
  Herbert Phipps  (Incumbent) n/a
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Other State Offices
OFFICE CANDIDATE PARTY
PUBLIC SERVICE COMMISSION (Statewide)         (source)
District 3 - Metro Atlanta
Chuck Eaton (incumbent) Rep
  Stephen Oppenheimer Dem
  Brad Ploeger Lib
     
District 5 - West
Stan Wise (incumbent) Rep
  David Staples Lib
     
District Attorney  (Regional)          (source)
Northern Circuit (ELBERT, FRANKLIN, HART, MADISON, OGLETHORPE)
Parks White Rep
     
Piedmont Circuit (BANKS, BARROW, JACKSON)
  Brad Smith (incumbent) Rep
     
Western Circuit (CLARKE, OCONEE)
  Ken Mauldin (incumbent) Dem
     
Athens-Clarke County Offices          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
State Court Judge     (Elected in July)
Ethelyn N. Simpson (Incumbent) n/a
Charles E. Auslander, III (Incumbent) n/a
     
Judge of the Probate Court
  Susan P. Tate (Incumbent) Dem
     
Clerk of Superior Court
  Beverly Logan (Incumbent) Dem
     
Sheriff
  Ira Edwards, Jr. (Incumbent) Dem
     
Tax Commissioner
  Mitch Schrader (Incumbent) Dem
     
Chief Magistrate
  Patricia Barron (Incumbent) Dem
     
Coroner
  Sonny Wilson (Incumbent) Dem
     
Oconee River Soil & Water Conservation District Supervisor
  (Write-In)   (no name on ballot)  
     
ATHENS-CLARKE COUNTY COMMISSION          (Elected in July)
District 2 Harry Lanier Sims (Incumbent) n/a
District 4 Allison Wright n/a
District 6 Jerry NeSmith n/a
District 8 Andy Herod (Incumbent) n/a
District 10 Mike Hamby (Incumbent) n/a
CLARKE COUNTY BOARD OF EDUCATION          (Elected in July)
District 2 Vernon Payne (Incumbent) n/a
District 4 Carl Parks n/a
District 6 Charles Worthy (Incumbent) n/a
District 8 David Knox Huff (Incumbent) n/a
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Clark County Division:
Close-Up
Clarke County Division:
Clarke County School Board
Districts
State Listing of All State & Local Officials
Jackson County Offices & Candidates

Jackson County Maps:
  Congressional District Map 
  State Senate Map   
  State House Map 
  County Board of Commissioners Map   
  County Board of Education Map   
  County Fire District Map   
Oconee County Offices         (source: 7/31 Primary results - state site)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Judge of the Probate Court          (Elected in July)
  David Anglin (incumbent) n/a
     
Clerk of Superior Court
  Angela Elder Watson (incumbent) Rep
     
Sheriff
  Scott Berry (incumbent) Rep
     
Tax Commissioner
  Jennifer Riddle Rep
     
Coroner
  Ed Carson (incumbent) Rep
     
OCONEE COUNTY COMMISSION
County Commission Chairman
  Melvin Davis (Incumbent) Rep
     
County Commissioner - Post 1
  Jim Luke (Incumbent) Rep
     
County Commissioner - Post 4
  Mark Saxon Rep
     
OCONEE COUNTY BOARD OF EDUCATION
School Board - Chairman
  Tom Odom Rep
     
School Board - Post 4
  Mike Burnette Rep
     
School Board - Post 5
  Wayne Bagley (incumbent) Rep
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Judges - Superior Court (regional)          (source)               (Elected in July)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Northern Circuit (ELBERT, FRANKLIN, HART, MADISON, OGLETHORPE)
  John H. Bailey, Jr.  (Incumbent) n/a
  Thomas L. Hodges III  (Incumbent) n/a
  Jeffery S. Malcom  (Incumbent) n/a
Piedmont Circuit (BANKS, BARROW, JACKSON)
  Joseph Booth  (Incumbent) n/a
  Currie Mingledorff  (Incumbent) n/a
  David Motes  (Incumbent) n/a
Western Circuit (CLARKE, OCONEE)
  H. Patrick Haggard  (Incumbent) n/a
  Lawton E. Stephens  (Incumbent) n/a
     
Jackson County Offices          (sources:  7/31 & 8/21 county results)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Sheriff
  Janis Mangum Rep
     
Tax Commissioner
Don Elrod (incumbent) Rep
     
Clerk of Superior Court
  Camie Thomas (incumbent) Rep
     
Coroner
  Keith Whitfield (incumbent) Rep
     
Solicitor
  Don Moore (incumbent) Rep
   
County Surveyor
  Kyle Wood Rep
   
JACKSON COUNTY COMMISSION
County Commission Chairman
  Tom Crow Rep
     
County Commissioner - District 1
  Jim Hix Rep
     
County Commissioner - District 2
  Chas Hardy (incumbent) Rep
     
JACKSON COUNTY BOARD OF EDUCATION
School Board - District 1
  Michael Cronic (incumbent) Rep
     
School Board - District 4
  Lynn Wheeler (incumbent) Rep
     
JUDGES               (Elected in July)
State Court Judge Rob Alexander (incumbent) n/a
Magistrate Court Judge Billy Chandler (incumbent) n/a
Probate Court Judge Sherry Moore n/a
     
FIREBOARD               (Elected in July)
East Jackson 2 David McCoy  
North Jackson 8 Robert McEver  
North Jackson 9 Chip McEver  
North Jackson 11 Dennis Elrod  
South Jackson 4 (no results - R H Edwards Jr only name on ballot)  
South Jackson 5 Edwin A Oldhame  
South Jackson 3 Dean Stringer  
West Jackson 3 Tim Sweat  
West Jackson 5 Joel T. Keith  
Arcade 1 Travis Bennett  
Arcade 2 Douglas Martin  
Harrisburg 6 John Watson  
Harrisburg 7 Heather Ann Hart  
Harrisburg 8 Dean Love Jr  
Harrisburg 9 Dan Sailors  
Jackson Trail 2 Bobby Saylors  
Jackson Trail 3 Michael Glover  
Jackson Trail 5 James Johnson  
Maysville 1 Paul Douglas Lunsford  
Maysville 4 Nolan Pritchett  
Maysville 5 Hubert Blalock  
Nicholson 4 Marty Seagraves  
Plainview 2 Dwight Langford  
Plainview 3 Charles Craig Sewell  
     
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Oconee County          7/31 Primary Results

Oconee County Board of Elections

(As of 10/9/2012 there was no listing of candidates on the County Board of Elections website.)
More Clarke County Detail:  Dist 46   Dist 47
More Clarke County Detail:   Dist 117   Dist 118   Dist 119
For more County Commission Detail:   Maps
For More County School Board Detail:   Maps
Statewide Issues          (Source: Clarke County sample ballot)
PROPOSED CONSTITUTIONAL AMENDMENTS    (Text of Amendments)
#1 -- Charter Schools
  Provides for improving student achievement and parental involvement through more public charter school options.

"Shall the Constitution of Georgia be amended to allow state or local approval of public charter schools upon the request of local communities?"

#2 -- Multi-Year Real Estate Rental
  Allows the state to save taxpayer funds through multiyear real estate rental agreements.

"Shall the Constitution of Georgia be amended so as to provide for a reduction in the state's operating costs by allowing the General Assembly to authorize certain state agencies to enter into multiyear rental agreements?"

   
Statewide Results
   There are also:
      * a "Regional Transportation SPLOST" referendum (in July)
      * a Constitutional Amendment regarding Charter Schools (in November)
      * a Constitutional Amendment regarding State Government rental of Real Estate (in November)
Boards of Elections:
   State of Georgia  
   Athens-Clarke County  
   Jackson County  
   Oconee County  
7/31 Primary Results (State site)
Athens-Clarke County          Primary Results
WebBuilder logo & link
ContactTim email link
Elections 2014
Elections 2016