Tim's Place
VOTE 2014
Be informed and VOTE.   ----     See YOUR sample ballots at Georgia's MY VOTER page.

Below is an overview that may help those in Athens, GA and neighboring Jackson and Oconee counties.
Election Schedule
May 20 Primary & Non-Partisan Election     DONE
Jul 22 Primary & Non-Partisan Run-Off      DONE
Nov 4 General Election                            DONE
Dec 2 General Election Run-Off  (State/Local)   NONE
Jan 6 General Election Run-Off  (Federal)         NONE
BALLOT SECTIONS:
   Federal Offices
   State Senate
   State House
   Judges - Statewide
   Judges - Regional
  
  

   Athens-Clarke County
   Jackson County
   Oconee County

Federal Offices          (source)  
OFFICE CANDIDATE   PARTY
U.S. Senate
  Paul C. Broun
Arthur A. "Art" Gardner
J. P. "Phil" Gingrey
Derrick E. Grayson
Karen C. Handel
J. H. "Jack" Kingston

David A. Perdue
paul@paulbroun.com
agardner@gardnergroff.com
patrick@gingrey.com
info@graysoncommittee.com
info@karenhandel.com
chris@jackkingston.org

david@perduesenate.com
Rep
  O. "Steen" Miles
M. Michelle Nunn (nominee)
Branko "Rad" Radulovacki
Todd A. Robinson
steenmiles2014@gmail.com
info@michellenunn.com
drradforsenate@att.net
contact@todd4ussenate.org
Dem
  Amanda C. Swafford amanda@amandaswafford.net Libertarian
U.S. House of Representatives          (source)
Dist 9 (incl JACKSON, MADISON, northern CLARKE)  
  Doug Collins  (incumbent)
Bernard A "Bernie" Fontaine
doug@collinsleads.com
bernardfontaine40@gmail.com
Rep
  David D. Vogel democrat@charter.net Dem
   
Dist 10 (incl southern CLARKE, BARROW, OCONEE, OGLETHORPE)  
  M. A. "Mike" Collins
Gary Gerrard
Jody B. Hice
Donna H. Sheldon
Stephen K. Simpson
Brian Richard Slowinski
S. Mitchell Swan
info@overhauldc.com

jody@jodyhice.com

stephen@ssimpson.org
brianslowinski@yahoo.com
info@swanforamerica.com
Rep
I. K. "Ken" Dious kendiouslaw@bellsouth.com Dem
Georgia State Senate          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
GA Senate - Dist 24 (OGLETHORPE and all or most of 6 other counties)
  William S. Jackson (incumbent) billjackson@tilecenter.com Rep
  Brenda J. Jordan brejordan@comcast.net Dem
GA Senate - Dist 46 (southwest CLARKE, OCONEE, north WALTON)
Bill Cowsert (incumbent) bill.cowsert@cowsertavery.com Rep
       
GA Senate - Dist 47 (BARROW, north & east CLARKE, south JACKSON, MADISON)
Frank Ginn (incumbent) frank@frankginn.com Rep
       
Georgia State House          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
GA House - Dist 31 (north & central JACKSON)
  Thomas H. "Tommy" Benton   Rep
       
GA House - Dist 32 (FRANKLIN, HART, north MADISON)
  Alan T. Powell alanpowell23@hotmail.com Rep
       
GA House - Dist 33 (ELBERT, central & south MADISON)
  T.A. "Tom" McCall tommccall@bellsouth.net Rep
       
GA House - Dist 116 (central & northwest BARROW)
  Terry Lamar England (incumbent) englandhomeport2@windstream.net Rep
       
GA House - Dist 117 (east BARROW, west CLARKE, north OCONEE, south JACKSON)
  Regina Quick (incumbent)   Rep
       
GA House - Dist 118 (north/east CLARKE)
  Spencer R. Frye (incumbent) spencerfrye@gmail.com Dem
       
GA House - Dist 119 (southeast CLARKE, east/south/west OCONEE)
  Charles E. "Chuck" Williams (incumbent) chuckw30677@gmail.com Rep
       
GA House - Dist 120 (OGLETHORPE, GREENE, TALIAFERRO, parts of WILKES & PUTNAM)
  Mickey Channell   Rep
       
Judges  (statewide)     (Elected in May)     (source)              
OFFICE CANDIDATE PARTY
Supreme Court  
Robert Benham  (Incumbent) n/a
Keith R. Blackwell  (Incumbent) n/a
  P. Harris Hines  (Incumbent) n/a
Court of Appeals
  Gary B. Andrews  (Incumbent) n/a
  Elizabeth "Lisa" Branch  (Incumbent) n/a
  Sara L. Doyle  (Incumbent) n/a
  Carla McMillian  (Incumbent) n/a
  William Ray  (Incumbent) n/a
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Athens-Clarke County Offices     (Elected in May/July)     (source1 source2)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Mayor
Nancy Denson (Incumbent)
Tim Denson

timforathens@gmail.com
n/a
Solicitor-General
  C.R. Chisholm (Incumbent)   Dem
Athens-Clarke County Commission
District 1 Sharyn E. Dickerson
Doug Lowry (incumbent)
sharynforathens@gmail.com n/a
District 3 Herbie "Herb" Gilmore
Dustin Kelly Kirby

Melissa Link
Rachel Blacksher Watkins
herbforathens@gmail.com
  .

melissalinkathens@gmail.com
n/a
District 5 Jared H. Bailey (incumbent)
Dave M. Hudgins
Jared@JaredBaileyAthens.com
n/a
District 7 Diane F. Bell   n/a
District 9 Kelly Girtz  (Incumbent)   n/a
Clarke County Board Of Education      
District 1 Gregory Davis   n/a
District 3 Linda Elder Davis (incumbent)   n/a
District 5 Sarah Ellis (incumbent)   n/a
District 7 Carol S. Williams (incumbent)   n/a
District 9 Ovita Thornton (incumbent)   n/a
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Clark County
Division:
Clarke County Close-Up
Clarke County Division:
Clarke County School Board Districts
State Listing of All State & Local Officials
Jackson County Offices & Candidates

Jackson County Maps:
  Congressional District Map 
  State Senate Map   
  State House Map 
  County Board of Commissioners Map   
  County Board of Education Map   
  County Fire District Map   
Oconee County Offices         (source: 7/31 Primary results - state site)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Judge of the Probate Court          (Elected in July)
  David Anglin (incumbent) n/a
     
Clerk of Superior Court
  Angela Elder Watson (incumbent) Rep
     
Sheriff
  Scott Berry (incumbent) Rep
     
Tax Commissioner
  Jennifer Riddle Rep
     
Coroner
  Ed Carson (incumbent) Rep
     
OCONEE COUNTY COMMISSION
County Commission Chairman
  Melvin Davis (Incumbent) Rep
     
County Commissioner - Post 1
  Jim Luke (Incumbent) Rep
     
County Commissioner - Post 4
  Mark Saxon Rep
     
OCONEE COUNTY BOARD OF EDUCATION
School Board - Chairman
  Tom Odom Rep
     
School Board - Post 4
  Mike Burnette Rep
     
School Board - Post 5
  Wayne Bagley (incumbent) Rep
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Judges - Superior Court (regional)    (Elected in May)      (source)(map1 map2)              
OFFICE CANDIDATE PARTY
Northern Circuit (ELBERT, FRANKLIN, HART, MADISON, OGLETHORPE)
  no seats up for election n/a
Piedmont Circuit (BANKS, BARROW, JACKSON)
  Wayne D. McLocklin  (Incumbent) n/a
Western Circuit (CLARKE, OCONEE)
  David R. Sweat  (Incumbent) n/a
     
Jackson County Offices          (sources:  7/31 & 8/21 county results)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Sheriff
  Janis Mangum Rep
     
Tax Commissioner
Don Elrod (incumbent) Rep
     
Clerk of Superior Court
  Camie Thomas (incumbent) Rep
     
Coroner
  Keith Whitfield (incumbent) Rep
     
Solicitor
  Don Moore (incumbent) Rep
   
County Surveyor
  Kyle Wood Rep
   
JACKSON COUNTY COMMISSION
County Commission Chairman
  Tom Crow Rep
     
County Commissioner - District 1
  Jim Hix Rep
     
County Commissioner - District 2
  Chas Hardy (incumbent) Rep
     
JACKSON COUNTY BOARD OF EDUCATION
School Board - District 1
  Michael Cronic (incumbent) Rep
     
School Board - District 4
  Lynn Wheeler (incumbent) Rep
     
JUDGES               (Elected in July)
State Court Judge Rob Alexander (incumbent) n/a
Magistrate Court Judge Billy Chandler (incumbent) n/a
Probate Court Judge Sherry Moore n/a
     
FIREBOARD               (Elected in July)
East Jackson 2 David McCoy  
North Jackson 8 Robert McEver  
North Jackson 9 Chip McEver  
North Jackson 11 Dennis Elrod  
South Jackson 4 (no results - R H Edwards Jr only name on ballot)  
South Jackson 5 Edwin A Oldhame  
South Jackson 3 Dean Stringer  
West Jackson 3 Tim Sweat  
West Jackson 5 Joel T. Keith  
Arcade 1 Travis Bennett  
Arcade 2 Douglas Martin  
Harrisburg 6 John Watson  
Harrisburg 7 Heather Ann Hart  
Harrisburg 8 Dean Love Jr  
Harrisburg 9 Dan Sailors  
Jackson Trail 2 Bobby Saylors  
Jackson Trail 3 Michael Glover  
Jackson Trail 5 James Johnson  
Maysville 1 Paul Douglas Lunsford  
Maysville 4 Nolan Pritchett  
Maysville 5 Hubert Blalock  
Nicholson 4 Marty Seagraves  
Plainview 2 Dwight Langford  
Plainview 3 Charles Craig Sewell  
     
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Oconee County          7/31 Primary Results

Oconee County Board of Elections

(As of 10/9/2012 there was no listing of candidates on the County Board of Elections website.)
More Clarke County Detail:  Dist 46   Dist 47
More Clarke County Detail:   Dist 117   Dist 118   Dist 119
For more County Commission Detail:   Maps
For More County School Board Detail:   Maps
Statewide Results
   There are also these Statewide Ballot Measures:
      * a Georgia Income Tax Rate Cap Amendment (in November)
      * a Georgia Private College Buildings Tax Exemption Amendment  (in November)

   I have not found any 2014 Local Ballot Measures at this time (26 Apr 2014)
Boards of Elections:
   State of Georgia  
   Athens-Clarke County  
   Jackson County  
   Oconee County  
7/31 Primary Results (State site)
Athens-Clarke County  (settled in the Primary)      
Statewide Non-Judicial Offices
OFFICE CANDIDATE PARTY
Governor          (source)
  John D. Barge
J. Nathan Deal (incumbent)
David E. Pennington III
john@johnbarge.com
nathan@nathandeal.org
Rep
Jason J. Carter jason@carterforgovernor.com Dem
  Andrew T. Hunt info@andrewhunt.org Libertarian
  John Benson (source)   SocWorker
Lieutenant Governor          (source)
  L.S. "Casey" Cagle (incumbent) casey@caseycagle.com Rep
  Connie J. Stokes connie@conniestokes.com Dem
Secretary of State          (source)
  Brian P. Kemp  (incumbent) brian@votebriankemp.com Rep
  Gerald B. Beckum
Doreen Carter
glinbeck@windstream.net
doreen@doreencarter.com
Dem
Attorney General          (source)
Samuel S. Olens (incumbent) sam@samolens.com Rep
  Gregory K. "Greg" Hecht greg@greghecht.com Dem
Commissioner of Agriculture          (source)
  Gary Black (incumbent) gary@votegaryblack.com Rep
  Christopher James Irvin chrisirvinscorpio@yahoo.com Dem
Commissioner of Insurance          (source)
  Ralph T. Hudgins (incumbent) ralph@ralphhudgens.com Rep
  Keith G. Heard
Elizabeth N. "Liz" Johnson
keith_heard@bellsouth.net
electlizjohnson@gmail.com
Dem
  Edward "Ted" Metz tedmetz@gmail.com Libertarian
State School Superintendent          (source)
  Mary Kay Bacallao
Ashley D. Bell

Michael L. "Mike" Buck   
7/28=49.91%
Sharyl H. Dawes
Allen Bowles Fort
Nancy T. Jester
T. Fitz Johnson
Kira G. Willis

Richard L. Woods  
7/28=50.09%
marykaybacallao@hotmail.com
info@ashleybell.com

buck1983@comcast.net
sharyl@sharyldawes.com
  .
nancy@nancyjester.com
info@fitzjohnson.us
kira@kirawillis.com

woodsforsuper@yahoo.com
Rep
  Tarnisha L. Dent
Marion Spencer "Denise" Freeman
Jurita Forehand Mays

Alisha Thomas Morgan
R. "Rita" Robinzine

Valarie D. Wilson
tarnisha@tarnishadent.com
info@denisefreemanforgeorgiaschools.com
jforehandmays@gmail.com
alisha@alishamorgan.com
ritatheteacher@gmail.com

valarieforeducation@gmail.com
Dem
Commissioner of Labor          (source)
J. Mark Butler (incumbent) email@markbutler.org Rep
  Robbin K. Shipp robbin.shipp@robbinshippforlabor.com Dem
Public Service Commissioner - Dist 1 - Southern (Everett seat)
  Herman D. "Doug" Everett (incumbent)   Rep
  John H. Monds   Libertarian
Public Service Commissioner - Dist 4 - Northern (McDonald seat)
  Douglas T. Kidd
Charles C. "Craig" Lutz

Lauren W. "Bubba" McDonald (incumbent)
doug@dougkidd.com
craig@lutz4psc.com

bubbasunny@alltel.net
Rep
  Daniel A. Blackman info@danielblackman.com Dem
  Robin Aaron Gilmer aaron.gilmer@gmail.com Libertarian
Statewide Democratic Party Questions   (May)    (Source: Clarke County sample ballot)
#1 -- "Should Georgia raise the state minimum wage above the current $5.15 an hour?"
   Yes = 94.7%
#2 -- "Should Georgians' federal tax dollars be returned to Georgia to fund Medicaid expansion and relieve the indigent care burden on our hospitals?"
Yes = 87.9%
#3 -- "Should the Constitution of Georgia be amended to create an independent ethics commission, not tied to the Governor's office, legislature, or other elected office, to more effectively police potential ethics violations by elected officials?"
Yes = 84.6%
#4 -- "Should the Constitution of Georgia be amended to make the education budget Georgia's first funding priority?"
   Yes = 85.5%
Statewide
Map
Statewide
Map
Clarke County Election District Maps
UNDER CONSTRUCTION!
Only Federal, State, and Athens info
is correct for 2014.  Other counties show obsolete info
Congressional
     Districts
UNDER CONSTRUCTION!
Only Federal, State, and Athens info
is correct for 2014.  Other counties show obsolete info
UNDER CONSTRUCTION!
Only Federal, State, and Athens info
is correct for 2014.  Other counties show obsolete info
WebBuilder logo & link
Statewide/Regional Judicial Races (settled in the Primary)        
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Elections 2012
Elections 2016
Statewide Results
Close-Up
Close-Up
ContactTim email link
Back to Top