Tim's Place
VOTE 2016
Be informed and VOTE.   ----     See YOUR sample ballots at Georgia's MY VOTER page.

Below is an overview that may help those in Athens, GA and neighboring Jackson and Oconee counties.
Election Schedule 2016
Mar 1 Presidential Primary     DONE
May 24 Primary & Non-Partisan Election     DONE
Jul 26 Primary & Non-Partisan Run-Off      DONE
Nov 8 General Election       DONE
Dec 6 General Election Run-Off  (State/Local)  NONE
Jan 10 General Election Run-Off  (Federal)        NONE
Federal Offices          (source)  
OFFICE CANDIDATE   PARTY
U.S. President     (evolving - Rep, Dem, & Lib are on November ballot)
  Donald Trump & Mike Pence       GA 51.1%  US 46.0%  Electoral College  304 Rep
  Hillary Clinton & Tim Kaine          GA 45.9% US 48.1%  Electoral College   227 Dem
  Gary Johnson & William Weld     GA   3.1%_________ ____US   3.3% Libertarian
  Jill Stein & Ajamu Baraka   (official write-in candidate)______US   1.1% Green
  Darrell Castle/Scott Bradley  (official write-in candidate)_____US   0.2% Constitution
U.S. Senate
  Johnny Isakson  (incumbent)  77.5%___54.8%
Derrick Grayson                    12.0%
Mary Kay Bacallao                10.5%
__

Rep
  Jim Barksdale                       53.7%___41.0%
Cheryl Copeland                    42.2%
John F. Coyne III                     4.1%
James Knox (withdrew)
jimb4senate@gmail.com Dem
  Allen Buckley_______________________4.2% __ Libertarian
U.S. House of Representatives          (source)
Dist 9 (incl JACKSON, MADISON, northern CLARKE)  
  Doug Collins  (incumbent)  61.3%
Paul C Broun                    22.1%
Roger Fitzpatrick              10.5%
Mike Scupin                       3.4%
Bernie Fontaine                  2.8%
doug@collinsleads.com Rep
  __ __ Dem
   
Dist 10 (incl southern CLARKE, BARROW, OCONEE, OGLETHORPE)  
  Jody B. Hice  (incumbent)  100.0% jody@jodyhice.com Rep
__ __ Dem
BALLOT SECTIONS:
   Federal Offices
   State Senate
   State House
   Judges - Statewide
   Judges - Regional
  
   Athens-Clarke County
   Jackson County
  

Georgia State Senate          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
GA Senate - Dist 24 (OGLETHORPE and all or most of 6 other counties)
  Lee Anderson               36.2%  &  56.0%
Gregory Grzybowski      18.7%  &  44.0%
Joe Edge                      17.9%
Patricia "Pat" Goodwin   14.0%
Peter Gibbons               13.1%
____________________________68.6%
__
Rep
  Brenda J. Jordan           100% brejordan@comcast.net________31.4% Dem
GA Senate - Dist 46 (southwest CLARKE, OCONEE, north WALTON)
Bill Cowsert (incumbent)   76.2%
Patricia Daugherty            23.8%
bill.cowsert@cowsertavery.com Rep
       
GA Senate - Dist 47 (BARROW, north & east CLARKE, south JACKSON, MADISON)
Frank Ginn (incumbent)     80.6%
Tyler Hollifield                   19.4%
frank@frankginn.com Rep
       
Georgia State House          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
GA House - Dist 31 (north & central JACKSON)
  Tommy Benton (incumbent)   73.3%
Wes Lewis                           26.7%
thbenton@windstream.net Rep
       
GA House - Dist 32 (FRANKLIN, HART, north MADISON)
  Alan Powell (incumbent)      100% alanpowell23@hotmail.com Rep
       
GA House - Dist 33 (ELBERT, central & south MADISON)
  Tom McCall (incumbent)      100% tommccall@bellsouth.net Rep
       
GA House - Dist 116 (central & northwest BARROW)
  Terry England (incumbent)    90.0%
Lucretia Consuela Hughes    10.0%
englandhomeport2@windstream.net Rep
       
GA House - Dist 117 (east BARROW, west CLARKE, north OCONEE, south JACKSON)
  Regina Quick (incumbent)    100%   Rep
       
GA House - Dist 118 (north/east CLARKE)
  Spencer R. Frye (incumbent)  100% spencerfrye@gmail.com Dem
       
GA House - Dist 119 (southeast CLARKE, east/south/west OCONEE)
  Chuck Williams (incumbent)   100% chuckw30677@gmail.com Rep
       
GA House - Dist 120 (OGLETHORPE, GREENE, TALIAFERRO, parts of WILKES & PUTNAM)
  Trey Rhodes (incumbent)        100%   Rep
       
Judges  (statewide)     (Elected in May)     (source)              
OFFICE CANDIDATE PARTY
Supreme Court  
David Nahmias  (Incumbent)               100% n/a
Court of Appeals
  Anne Elizabeth Barnes  (Incumbent)   100% n/a
  Chris McFadden  (Incumbent)             100% n/a
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Clark County
Division:
Clarke County Close-Up
Clarke County Division:
Clarke County School Board Districts
State Listing of All State & Local Officials
Jackson County Offices & Candidates

Jackson County Maps:
  Congressional District Map  (all in Dist 9)
  State Senate Map    (Newton & precincts bordering Barrow & Clarke counties are in Dist 47; the rest is in Dist 50)
  State House Map   (Redstone, Attica, & Center precincts are in Dist 117; the rest is in Dist 31)
  County Board of Commissioners Map   
  County Board of Education Map   
  County Fire District Map   
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Judges - Superior Court (regional)    (Elected in May)      (source)(map1 map2)              
OFFICE CANDIDATE PARTY
Northern Circuit (ELBERT, FRANKLIN, HART, MADISON, OGLETHORPE)
  Hodges seat Thomas L Hodges III (incumbent)        100%   n/a
  Malcom seat Jeffery S Malcom (incumbent)             100%   n/a
  Phelps seat Chris Phelps (incumbent)                   64.8%
Jim Charmichael                               35.2%
rcp@elberton.net n/a
Piedmont Circuit (BANKS, BARROW, JACKSON)
  Motes seat David Motes  (Incumbent)                    100% judgemotes@gmail.com n/a
Western Circuit (CLARKE, OCONEE)
  Stephens seat Lawton Evans Stephens  (Incumbent)   100% judgelstephens@gmail.com n/a
  Haggard seat H. Patrick Haggard (incumbent)           100%   n/a
Jackson County Offices          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
Sheriff
  Janis Mangum (incumbent) jgm008@windstream.net______86.3% Rep
  Randy Moore rem@windstream.net_________13.7% Dem
Tax Commissioner
Candace L. Taylor (incumbent)   Rep
       
Clerk of Superior Court
  Camie Wilkes Thomas (incumbent)   Rep
       
Coroner
  Keith Whitfield (incumbent)   Rep
       
Solicitor of State Court
  Donald E. Moore (incumbent) bdekmoore@yahoo.com Rep
     
County Surveyor
  Warren Scott Wood swood@wood-brothers.com Rep
     
JACKSON COUNTY COMMISSION
County Commission Chairman
  Tom Crow (incumbent)   50.1%
Ben Stephens               49.9%
  Rep
       
County Commissioner - District 1
  Jim Hix (incumbent)       68.9%
Dan Torbett                   31.1%
Janet L. Hunt                  0.0%
__ Rep
       
County Commissioner - District 2
  Charles (Chas) Hardy III (incumbent)   Rep
       
JACKSON COUNTY BOARD OF EDUCATION
Post 1
  Michael B. Cronic (incumbent) michael.cronic@houseofraeford.com Rep
       
Post 4
  Lynn Massey Wheeler (incumbent) wheelert@windstream.net Rep
       
JUDGES              
State Court Robert D. Alexander (incumbent) robalexander@windstream.net n/a
Magistrate Court Sherri Thurmond Smith judgesherrithurmondsmith@gmail.com n/a
Probate Court Sherry C. Moore (incumbent) sherrymoore@windstream.net n/a
       
FIRE BOARD     (Will be on November ballot per GA Board of Elections)
East Jackson 2 __    
East Jackson 4 Archie McCook (incumbent) amac9944@yahoo.com  
North Jackson 5 Robert McEver (incumbent)    
North Jackson 6 Chip McEver (incumbent)    
North Jackson 7 Lendgrin Maddox (incumbent)    
North Jackson 8 Dennis R. Elrod (incumbent)    
South Jackson 3 __    
South Jackson 4 Hubert Edwards (incumbent)    
South Jackson 5 Kenny Rosser (incumbent)    
West Jackson 3 Tim Sweat    
West Jackson 4 Robert J. Bicknell bendixbob777@aol.com  
West Jackson 5 __    
Arcade 1 __    
Arcade 2 Douglas Martin (incumbent)    
Harrisburg 6 John Watson (incumbent)    
Harrisburg 7 __    
Harrisburg 8 Wayne Trammell wjt30549@yahoo.com  
Harrisburg 9 Dan Scott Sailors (incumbent) ssailors@harbinlumber.com  
Jackson Trail 1 Wm (Smitty) Stephens (incumbent)    
Jackson Trail 2 Joshua A. LeBlanc
Patricia "Pat" Hall
__
pathga43@hotmail.com
 
Jackson Trail 3 Michael E. Glover (incumbent) mglover05@gmail.com  
Maysville 3 Guy Baker    
Nicholson 4 Marty Seagraves (incumbent) seagravesmarty@gmail.com  
Nicholson 5 Roger Brock (incumbent    
Plainview 2 Dwight Langford (incumbent)    
Plainview 3 Craig Buzzard Sewell k9buzz1@gmail.com  
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
More Clarke County Detail:  Dist 46   Dist 47
More Clarke County Detail:   Dist 117   Dist 118   Dist 119
For more County Commission Detail:   Maps
For More County School Board Detail:   Maps
Statewide Results
   There are also four 2016 State Constitutional Amendments to be voted on in November:
      * Georgia Judicial Qualifications Commission Replacement
______
YES 62.5%
      * Georgia Dedication of Fireworks Tax Revenue to Trauma Care, Fire Services and Public Safety

___  __
YES 81.2%
      * Georgia State Intervention in Failing Public Schools

______
NO 59.9%
      * Georgia Safe Harbor for Sexually Exploited Children Fund

______
YES 83.3%

   I have not found any 2016 Local Ballot Measures at this time (5 May 2016)
Boards of Elections:
   State of Georgia             Barrow County
   Athens-Clarke County    Madison County
   Jackson County             Oconee County  
                                          Oglethorpe County
Statewide Non-Judicial Offices         
OFFICE CANDIDATE                                        (source) PARTY
Public Service Commissioner - Dist 2 - Eastern (Echols seat)
  Tim Echols (incumbent)  69.0%
Michelle Miller               17.9%
Kellie Pollard Austin       13.1%
__ Rep
  __ __ Dem
  __ __ Libertarian
District Attorney  (Regional)         
Northern Circuit (ELBERT, FRANKLIN, HART, MADISON, OGLETHORPE)
  Parks White  (incumbent)  63.7%
Richard D Campbell          36.3%
dpwhite@pacga.org Rep
       
Piedmont Circuit (BANKS, BARROW, JACKSON)
  Brad Smith  (incumbent)   100% bncsmith96@gmail.com Rep
       
Western Circuit (CLARKE, OCONEE)
  Ken Mauldin  (incumbent)   100% ken@kenmauldin.com Dem
       
Statewide Democratic Party Questions   (May)    (Source: Clarke County sample ballot)
#1 --
Y=84.4%
"Should Georgia invest less than 1% of its annual budget to provide healthcare to 500,000 low-income citizens and military veterans by expanding Medicaid?"
#2 --
Y=88.9%
"Should Georgia guarantee paid family leave to include pregnancy, serious illness, care of a family member with a serious health condition, or care for a newborn, newly-adopted child or newly-placed foster child?"
#3 --
Y=87.5%
"Should private property on rivers and streams be protected by natural vegetative buffers to ensure that Georgia's waters are swimmable, fishable, and drinkable?"
#4 --
Y=79.8%
"Should Georgia automatically register to vote all legal and permanent residents upon issuance of a driver's license or state-issued ID which includes an opt-out provision?"
Statewide
Map
Statewide
Map
Clarke County Precinct & Election District Maps
UPDATED
GENERAL ELECTION results included.
No run-offs in Athens/Clarke or Jackson County.
Congressional
     Districts
WebBuilder logo & link
Statewide/Regional Judicial Races (settled in the Primary)        
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Back to Top
Elections 2014
Elections 2012
Close-Up
Close-Up
ContactTim email link
Statewide Republican Party Questions   (May)    (Source: Clarke County sample ballot)
#1 --
Y=74.6%
"Should Georgia empower parents with the right to use the tax dollars allocated for the education of their children, allowing them the freedom to choose among public, private, virtual, and home schools?"
Athens-Clarke County      
Athens-Clarke County Offices     (Elected in May)          (source)
OFFICE CANDIDATE PARTY
State Court Judge
  Simpson seat Ethelyn N. Simpson (Incumbent) simpsonen@bellsouth.net n/a
  Auslander seat Charles E. Auslander, III (Incumbent) charlesauslander@hotmail.com n/a
Judge of the Probate Court
Susan P. Tate (Incumbent) susanptate@gmail.com n/a
Chief Magistrate Judge
Patricia Barron (incumbent) judgebarron@hotmail.com n/a
Clerk of Superior Court
Beverly Logan (Incumbent) beverlylogan@msn.com Dem
Sheriff
Ira Edwards, Jr. (Incumbent) sheriffedwards@hotmail.com Dem
Tax Commissioner
Toni H. Meadow   62%
Dave Hudgins      38%
tmeadow103@gmail.com Dem
Coroner
Sonny Wilson (Incumbent) sonny.wilson@bellsoutn.net Dem
Athens-Clarke County Commission
District 2        map Harry Lanier Sims (incumbent) harry-sims@att.net n/a
District 4        map Allison Wright (incumbent) allison@mindspring.com n/a
District 6        map Jerry NeSmith (incumbent) jerrynesmith@gmail.com n/a
District 8        map Andy Herod (incumbent) andyherodathens@yahoo.com n/a
District 10      map Mike Hamby (Incumbent) vmhamby@gmail.com n/a
Clarke County Board of Education
District 2        map Vernon Payne (incumbent) vpayne@gsba.com n/a
District 4        map Jared Bybee jaredbybee@gmail.com n/a
District 6        map Charles Worthy (Incumbent) ruwort@aol.com n/a
District 8        map John A. Knox     52%
A. Kamau Hull    48%
john@knox2016.com n/a
Other Key Dates
Statewide Results
Statewide Results
Statewide Results